معرفی استاندارد ها ، گواهینامه ایزو و تاریخچه آن ها

با خواندن این مقاله، شما با انواع گواهینامه ایزو و گواهینامه استاندارد ، اشنا خواهید شد. ایزو ، یک سازمان غیر انتفاعی و بین المللی به جهت استاندارد سازی می باشد . ایزو دارای 162 عضو اصلی متشکل از 67 کمیته فنی بوده و هدف مشترک آن ها این است که محصولات و خدمات، ایمن، قابل اعتماد و با کیفیت عرضه شوند . ایزو به عنوان بزرگترین توسعه دهنده و ناشر استانداردها در جهان، نقش حیاتی برای توافق بین توسعه دهندگان استاندارد را دارد . همچنین ایزو در سال 1947 توسط گروهی از نمایندگان توسط 25 کشور در ژنو سوئیس تاسیس گردید .

در ادامه به بررسی مهم ترین استاندارد های ایزو  و تاثیر آن ها در صنعت می پردازیم .

مشاوره استاندارد ایزو 9001 :

استاندارد ایزو 9001 بر اساس هشت اصل مدیریت کیفیت ، چگونگی سازمان برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان و ذینفعان را تشریح می کند  . شرکت مشاوران مدیریت نور (مدیرفا) استاندارد ایزو 9001 را در شرکت های مختلف پیاده سازی نموده و همه ی آن ها نیز موفق به اخذ گواهینامه شده اند .

اخذ گواهینامه ایزو 9001  اعتبار بالایی به سازمان در بین مشتریان و سایر ذینفعان می دهد . همچنین این اطمینان را به مشتریان اهدا میکند که شرکت کیفیت محصول و خدمات خود را به روش سیستم مند مدیریت می نماید.

مزایای پیاده سازی ایزو 9001 :

اخذ گواهینامه ایزو میبایست از یکی از شرکت های گواهینامه دهنده معتبر بین المللی به نام CERTIFICATION BODY انجام گردد. سازمان متقاضی پس از پیاده سازی الزامات مرتبط با استاندارد ایزو درخواستی نسبت به اعلام آمادگی جهت ممیزی به شرکت گواهینامه دهنده اقدام می نماید. صدور گواهینامه ایزو پس از موفقیت در ممیزی توسط یک شرکت گواهینامه دهنده ایزو با اعتبار جهانی انجام می شود بدیهی است که ممیزان باید از سطح توانایی و شرایط احراز مناسبی که در رهنمای ISO19011 آمده است برخوردار باشند.

استاندارد ایزو 9001 یا سیستم مدیریت کیفیت به سازمان کمک میکند تا:

1.      افزایش سطح عملکرد پرسنل با ارائه آموزشهای متنوع از best practice های الزامات استاندارد

2.     بهبود مستمر کیفیت خدمات و محصولات سازمان

3.       کاهش هزینه ها از طریق کنترل ضایعات ، کاهش دوباره کاری و موازی کاری و …..

4.      شناسایی و اقدام در مقابل مدیریت ریسک ها و فرصتها

5. افزایش میزان رضایتمندی مشتریان

ISO 9001

استاندارد ایزو 45001 :

استاندارد ایزو 45001 در سال 2018 منتشر گردید. این استاندارد در برگیرنده الزامات کاربردی و مهم در رابطه با بهداشت حرفه ای پرسنل و ایمنی محیط کار می باشد. سازمانها با پیاده سازی استاندارد ایزو 45001 علاوه بر اخذ گواهینامه ایزو 45001 ، ریسک های ایمنی و بهداشتی محیط کار سازمان را به طور مستمر کاهش داده و فضای مناسبتری برای فعالیت پرسنل به ارمغان می آورند.

45001

استاندارد ایزو 50001 :

استاندارد ایزو 50001 یک چارچوب بین المللی برای عرضه و مصرف انرژی در سازمان های صنعتی و تجاری را ایجاد می کند.پیاده سازی استاندارد ایزو50001سازگاری آن با سیستم انرژی پایدار را نشان می دهد که سازمان شما متعهد به بهبود عملکرد انرژی می باشد .

استاندارد ایزو 13485 :

اخذ استاندارد ایزو 13485 ، در حال حاضر برای تجهیزات پزشکی الزام اداره کل تجهیزات پزشکی جمهوری اسلامی IMED می باشد. آموزش استاندارد ISO13485 مجموعه ای پایه برای یک سیستم مدیریت کیفیت در سازمان های مربوط به چرخه تولید ، پخش ، مصرف و حمل و نقل یک تجهیز پزشکی را تعیین می نماید. صدور گواهینامه ایزو 13485 به معنای تعهد شما به رعایت الزامات مشتریان می باشد .

ISO 13485

استاندارد ایزو 14001 :

آموزش استاندارد ایزو 14001 به عنوان یک عنصر موثر و فعال در نظام مدیریت، عملکرد زیست محیطی سازمان را بهبود بخشیده، نظام مدیریت را منسجم و استاندارد کرده، اجرا و راهبری امور را هماهنگ ساخته، مدیران را با شیوه های حل مشکلات آشنا نموده و موانع ساختاری موجود را مشخص می سازد. یک نیاز جدید برای درک بستر سازمان در هنگام تعیین مسائل داخلی و خارجی مربوط به فعالیت و محیط آن وجود دارد. اقدامات لازم برای رسیدگی به این مسائل در سیستم مدیریت محیط زیست (EMS) نیز ضروری است.

یک بند جدید با مسئولیت های خاص برای مدیریت سطح بالا به منظور بیان رهبری و تعهد خود به مدیریت زیست محیطی افزوده شده است. مدیریت سطح بالا می تواند این مسئولیت را به دیگران اختصاص دهد، اما پاسخگویی را حفظ خواهد کرد.

استاندارد ایزو 22000 :

استاندارد ایزو 22000 مربوط  به سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی می باشد که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. دامنه شمول آموزش استاندارد ایزو 22000 سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی کلیه سازمانهای فعال در زنجیره تامین مواد غذایی اعم از کشاورزی تا خدمات مواد غذایی، تولید ، پردازش، حمل و نقل و ذخیره سازی از طریق بسته بندی به خرده فروشان می باشد. استاندارد ISO22000:2018 الزامات کاربردی زیادی در زمینه کنترل نقاط بحرانی ، عملیات های پیشنیازی و سایر الزامات مرتبط با ایمنی مواد غذایی دارد.

استاندارد ایزو 22301 :

صدور گواهینامه ایزو 22301 به بهبود هر نوع کسب و کار برای مدیریت کمک خواهد کرد . این برنامه یک تداوم کسب و کار  موثر را تضمین می کند  . BCM یا Bsiness continuity management شما رابرای پاسخگویی به هر اختلال بوجود امده در کسب و کار آماده می کند . این سیستم از طریق کسب و کار شما و برنامه هایی مانند آموزش اداره می شود . حتی اگر سازمان شما هرگز یک حادثه جدی نداشته باشد، ایجاد سیستم BCM که بر اساس  ایزو 22301 ساخته شده است ، به فرآیند های کسب و کار و تاثیرات آن که ممکن است از هر گونه تهدیدات باشد .  

استاندارد ایزو 27001 :

با گواهینامه ایزو 27001 شما می توانید به مشتریان بالقوه و بالفعل  ، تامین کنندگان و سهامداران ، تعهد خود را به امنیت و یکپارچگی اطلاعات سیستم های خود نشان دهید . این استاندارد می تواند به فرصت های کسب و کار جدید  با مشتریان امنیتی آگاه منجر شود و همچنین می تواند به بهبود رفتار کارکنان و افزایش سطح محرمانه بودن در سراسر محل کار منجر شود . آموزش ایزو 27001 به شما برای به اجرا در آوردن امنیت اطلاعات و کاهش احتمالی تقلب و از دست دادن اطلاعات کمک شایانی می نماید .

استاندارد ایزو IATF16949 :

اخذ استاندارد IATF16949 برای تمامی قطعه سازان خودرو ایرانخودرو ، سایپا و سایر خودروسازان الزامی می باشد. هدف از استاندارد سیستم مدیریت کیفیت صنعت خودرو، توسعه یک سیستم مدیریت کیفیت است که برای بهبود مداوم، تاکید بر پیشگیری از نقص و کاهش نوسانات و اتلاف ها در زنجیره تامین فراهم شده است. این استاندارد بین المللی اتخاذ یک رویکرد فرآیندی را هنگام توسعه، پیاده سازی و بهبود اثربخشی سیستم مدیریت کیفیت، به منظور افزایش رضایت مشتری از طریق برآورده سازی الزامات مشتری ترویج می نماید . آموزش استاندارد IATF16949 دارای الزامات مهم کابردی آمار در زمینه های مختلف کیفیت قطعات می باشد که این امر در تضمین کیفیت و افزایش کارایی قطعات نقش بسزایی دارد.

استاندارد ایزو 10002 :

آموزش استاندارد ISO10002 راهنمایی برای طراحی یک سیستم اثربخش و کارآمد برای فرآیند رسیدگی به شکایات مشتری در تمامی سازمان ها اعم از تجاری و غیر تجاری و حتی در تجارت الکترونیک نیز می باشد. هدف از گواهینامه استاندارد ISO10002 کمک رساندن به سازمان ها ، مشتریان و کلیه طرف های ذینفع می باشند. سازمان هنگامی که شکایتی را از مشتری دریافت می کند این شکایات می تواند فرصت های زیادی را برای بهبود در محصولات و فرایندها در اختیار سازمان قرار دهد و در صورتیکه فرآیند رسیدگی به شکایات به درستی انجام شود، اعتبار و شهرت سازمان نیز خواهد سازمان دولتی یا خصوصی و یا کوچک و بزرگ باشد خواهد شد.

استاندارد ایزو 10004 :

آموزش استاندارد 10004 جهت رضایتمندی بیشتر، مشتریان را در خصوص طرح، برنامه ریزی و اجرا راهنمایی میکند. همچنین اخذ گواهینامه ISO10004 از طریق طبقه بندی نیازهای مشتریان ،باعث حرکت مجموعه گواهی گیرنده ها به سمت مشتری مداری میگردد. این استاندارد جهت بهره مندی مجموعه ها صرف نظر از حوزه فعالیت ،وسعت ونوع محصول آنها می باشد و اغلب قواعد آن جهت افزایش رضایت مشتری هااز مجموعه میباشد.

استقرار این سیستم در سازمان با توجه اجرای مراحل کنترل مناسب و موثر در طول فرآیندهای پذیرش مواد اولیه، تولید محصول، انبارش و نگهداری و ارسال محصول به سازمان اطمینان می‌دهد که با حداقل هزینه مطمئن‌ترین کنترلها را انجام می‌دهد و می‌توان به مزایای زیر اشاره کرد :

ایجاد اطمینان در مصرف کنندگان محصولات

حرکت به سمت تولید بدون نقص

سازگاری با سایر سیستمهای مدیریت کیفیت

 در صورتی که در صنعت شما استاندارد سیستمی در حال پیاه سازی می باشد و در باره آن اطلاعاتی را نیاز دارید، با ما تماس بگیرید تا اطلاعات مورد نیاز آن را در اختیارتان قرار دهیم. هم چنین جهت مشاهده برنامه های پیش رو خانه صنایع که شامل استاندارد های فوق می باشد، می توانید به لینک ذیل مراجعه نمایید.

مشاهده برنامه دوره های خانه صنایع

هم چنین در صورت نیاز به هرگونه سوال در زمینه انواع استاندارد ها می توانید با ما تماس حاصل فرمایید :

02188738902
02188761795
02188764867