نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک | اموزش نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک | اموزش RBM | نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک در صنایع

صنعت امروز برمبنای ریسک و مدیریت ریسک درحال پیشروی است که در بازار کار صنایع یک مهندس صنایع می تواند در زمینه ریسک جایگاه بخصوصی داشته باشد.هر فرایند در سازمان دارای ریسک های مخصوص به خود می باشد که در این محتوا نگاهی به نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک (Risk Based Maintenance) می اندازیم

 

نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک (RBM) یک روش برای تعیین استفاده از منابع اقتصادی نگهدارنده است که اولویت بندی منابع نگهداری را به سمت دارایی هایی که بیشترین خطر را دارند سو می دهد. این کار بر اساس به حداقل رساندن هر گونه خطر شکست به گونه ای انجام می شود که تلاش های نگهداری و تعمیرات در یک مرکز بهینه سازی شده باشد .

استراتژی نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک

استراتژی نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک بر اساس دو مرحله اصلی است:

ارزیابی ریسک

برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک

ارزیابی ریسک

نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک به عنوان استراتژی استفاده می شود زمانی که احتمال شکست یک دارایی ممکن است عواقب شدیدی داشته باشد. به عبارت دیگر، دارایی هایی که دارای خطر بالایی هستند نیاز به حفظ اولویت دارند.

قبل از تعریف استراتژی از سؤالات باید پرسید

1. کدام دارایی بیشترین خطر را دارد؟

2. چند دارایی با ریسک بالا در هر مکان؟

3. دقیقا میزان ریسک در هر دارایی چیست؟

4. نتیجه شکست چیست؟

پس از این نوع ارزیابی، هر یک از دارایی ها می تواند یک نمره ریسک داده شود و یک طرح تعمیر و نگهداری که منجر به مضر برای کل سازمان شود

برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک

هدف کلی روند نگهداری و تعمیرات این است که سودآوری عملیات را افزایش دهد و کل هزینه چرخه عمر بدون به خطر انداختن ایمنی و یا مسائل زیست محیطی را بهینه سازد. ارزیابی، ریسک  را با ایمنی و مسائل محیطی ادغام می کند و بنابراین می تواند به عنوان یک ابزار تصمیم گیری برای برنامه ریزی پیشگیرانه نگهداری و تعمیرات مورد استفاده واقع شود. برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک بر اساس تجزیه و تحلیل خطر، احتمال شکست سیستم و پیامدهای آن (مربوط به ایمنی، اقتصادی و محیط زیست) را کاهش می دهد. این کمک می کند تا مدیریت در مورد سرمایه گذاری در نگهداری و تعمیرات و یا زمینه مرتبط تصمیم گیری درست را اتخاذ نماید که این به نوبه خود منجر به بهبود دارایی و سرمایه بیشتر خواهد شد

اهمیت نگهداری و تعمیرات بر مبنای ریسک

  • مشکلات دستگاه ها و ماشین الات قبل از وقوع آن مشخص می گردد که باعث می شود خرابی ها به حداقل برسد زیرا نگهداری و تعمیرات می تواند برنامه ریزی شود.
  • هنگامی که نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده است، شما می توانید از ” نگهداری و تعمیرات واکنشی” که هزینه های سربار زیادی دارد، خرابی تجهیزات بیشتر، هزینه های بیشتر برای قطعات و حمل و نقل، و زمان بیشتری را از دست دادن پاسخ و تشخیص تجهیزات، اجتناب کنید.
  • ایمنی بهبود می یابند زیرا تجهیزات کم تر می شوند
  • تعمیر و نگهداری بر اساس ریسک، چرخه عمر مفید دارایی ها را گسترش می دهد
  • خرابی های غیر برنامه ریزی شده یک قاتل خاموش است. معیارهای بازار نشان می دهد که تعمیر و نگهداری غیرمجاز به طور معمول هزینه های سه تا پنج برابر بیشتر از زمانی است که برنامه ریزی شده است.

ویژگی های نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک

نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک سه ویژگی اصلی دارد که باعث می‎شود به‎کارگیری و اقبال به آن روزبه‌روز بیش‎تر ‎شود. این سه ویژگی عبارت‌اند از:

  • نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک ، راهبردی است که به‎موجب آن فرایندهای نگهداشت بر مبنای ریسک برنامه‎ریزی می‎شوند.
  • نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک تلاش می‎کند که میان احتمال خرابی و پیامد آن تعادل ایجاد کرده و بر مبنای آن ریسک فعالیت‎ها را کاهش دهد.
  • نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک به‌عنوان یک ابزار بهبود مستمر در بازبینی فعالیت‎های نگهداشت و پشتیبانی نگهداشت عمل می‎کند.

ودرکل نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک بر اساس شکست اولویت بندی می شوند. دارایی هایی که دارای ریسک بالاتری هستند و نتیجه شکست را حفظ می کنند بیشتر مورد بررسی قرار می گیرند. دارایی هایی که دارای خطر کمتری هستند تحت برنامه های نگهداری کمتر سختگیرانه قرار می گیرند. اجرای یک فرآیند نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک بدین معنی است که کل ریسک شکست در کل تسهیلات به حداقل ممکن رسیده است.برنامه های نظارت و نگهداری برای دارایی های خطرناک معمولا برنامه های نگهداری مبتنی بر شرایط است.

حتما برای اموزش مدیریت ریسک و یا نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک با مشاوران خانه مهندسی صنایع تماس حاصل فرمایید.

شماره های تماس:

02188738902
02188761795
02188764867