مدل APQC’s PCF

سوالی که در ذهن همه ما شکل می گیرد این است که APQC چیست ؟ APQC  به عنوان معماری سازمان و مطالعه‌ فرآیندهای کسب و کارهمواره جایگاه ویژه ای در میان دانشجویان مهندسی صنایع و مدیران داشته که بازار کار صنایع نیز در سطح داخلی و خارجی برای این حوزه دارای پتانسیل بالایی است .

اولین گام از مطالعه‌ی فرآیند ها شناخت چهارچوب های آن سازمان می باشد.

  

چهارچوب طبقه بندی فرآیندها

چهارچوب طبقه بندی فرآیندهای (Process Classification Framework) موسسه APQC یک طبقه بندی از فرآیند های کسب و کار است .که امکان پیگیری و مقایسه‌ی عملکرد سازمان را به صورت داخلی و خارجی با سازمان ها در هر زمینه   فراهم می کند.

PCF در سال ۱۹۹۰ توسط موسسه APQC ، گروهی از کشورها  و صنایع مختلف در سراسر جهان تدوین شد. در ابتدا این مدل ابزاری برای کمک به پروژه های بهبود عملکرد در نظر گرفته می‌شد . اما امروزه این مدل در طبقه بندی گسترده‌ای که به چشم میبینیم تکامل یافته است. در حال حاضر اسناندارد APQC مورد استفاده اغلب راهکارهای ERP جهانی ازجمله SAP و Oracle در حوزه طراحی فرآیند است. این چهارچوب با بررسی صدها سازمان برتر در سطح جهان و الگوبرداری از آنها تمام فعالیتهای مورد نیاز یک سازمان را در ۲ دسته عملیاتی و پشتیبانی و در ۱۳ رده طبقه بندی کرده است . در واقع ما با مطالعه ی این چهارچوب به یک Best practice برای سازمان خود دست می یابید‌ .

همچنین از PCF برای پایه ریزی الگوبرداری ها از سایر سازمان ها استفاده می‌شود . از این چهارچوب می توان برای کلیه ی سازمان ها اعم از تولیدی و خدماتی فارغ از اندازه ی سازمان استفاده نمود.

PCF به عنوان یک مدل و استاندارد جهانی طراحی شده است تا برای استفاده در هر سازمان بومی سازی شود. PCF تمام فرایند های موجود در یک سازمان خاص را فهرست نمی کند و از سویی هر فرایند ذکر شده در این مدل برای همه سازمان وجود ندارد.

  

استاندارد PCF

نکته‌ی جالب در مورد این چهارچوب این است که دارای چندین ورژن در هر بار منتشر شدن می باشد که ورژن کلی با عنوان Cross Industry یا فرا صنعتی می باشد که فرمتی کلی برای هر نوع کسب و کاری است و در سایر ورژن ها بطور اختصاصی به بررسی فرآنیدها در کسب و کاری خاص با فرمت مخصوص همان کسب و کار می پردازد.

PCF در ۱۳ رده و ۵ لایه تقسیم می‌شود :

لایه ۱: رده بندی ها (Categories)

نشان‌دهنده بالاترین سطح از فرآیندها از قبیل مدیریت مشتری، منابع انسانی، فناوری اطلاعات و … است.

مثال: ۱- توسعه چشم انداز و استراتژی

لایه ۲: گروه های فرآیندی (Process Groups)

سطح بعدی در دسته‌بندی، گروهی از اقدامات اصلی موجود در سازمان هستند که به عنوان یک گروه فرآیند شناسایی می‌شوند.

مثال: ۱-۱-تعریف مفهوم کسب و کار و چشم انداز بلند مدت

لایه ۳: فرایندها (Processes)

شامل فعالیت‌های به هم وابسته موجود در سازمان که ورودی‌ها را به نتیجه تبدیل می‌کنند.

مثال: ۱-۱-۱-ارزیابی محیط برون سازمانی

لایه ۴: فعالیت ها‌ (Activities)

رخدادهای کلیدی ضمن اجرای فرآیند را نشان می‌دهند.

مثال:

 ۱-۱-۱-۱- تحلیل و ارزشیابی رقابت

لایه ۵: وظایف (Tasks)

برای برخی از فعالیت ها تعریف شده است ، نشان‌دهنده سطح بعدی از سلسله مراتب فرآیندها بعد از فعالیت هستند. وظایف به‌طور کلی جزییات فعالیت‌ها را مشخص می‌کنند؛ هم‌چنین در حوزه‌های متفاوت تخصصی ممکن است متفاوت باشند.

  

 فرآیند ها عملیاتی ها :

 • توسعه چشم انداز و استراتژی
 • توسعه و مدیریت محصولات و خدمات
 • بازاریابی و فروش محصولات و خدمات
 • تحویل فیزیکی محصول
 • تحویل خدمت

فرآیند هاپشتیبانی ها:

 • مدیریت خدمات مشتری
 • توسعه و مدیریت ظرفیت انسانی
 • مدیریت فناوری اطلاعات
 • مدیریت منابع مالی
 • اندوختن ، ساختن و مدیریت دارایی ها
 • مدیریت ریسک سازمان ، سازگاری ، اصلاح و تاب‌آوری
 • مدیریت ذی نفعان خارجی
 • توسعه و مدیریت ظرفیت کسب و کار

  

مفاد PCF

در آخرین ورژن این چهارچوب پس از ارائه‌ی مقدمه و توضیحات در مورد علائم و تیتر ها ، به بررسی هر رده پرداخته شده و مشخص شده که هر رده شامل چه گروه های فرآیندی و هر گروه فرآیندی شامل چه فرایندی هایی و هر فرآیند شامل چه فعالیت هایی است.

در هر رده بخشی برای فعالیت ها قرار دارد که نشان دهنده ی درجه اهمیت فعالیت و وجود معیار برای اندازه گیری  فعالیت وجود دارد ، در نهایت تیتر آخر فرمول هایی برای اندازه گیری شاخص ها ارائه گردیده که در آن دسته بندی معیارها مشخص شده مانند اثر بخشی هزینه ، اثر بخشی فرایند و…

 APQC 

در مورد چهارچوب فرآیند های سازمان خود چقدر اصلاع دارید ؟

آیا حوزه های عملیاتی و پشتیبانی سازمان شما مشخص است؟

آیا میدانید سازمان های معتبر دنیا در چه جهارچوبی فرایند ها و فعالیتهای خود را طراحی و شناسایی میکند؟

یادگیری مفاهیمی همچون معماری سازمان و شناخت فرآیند ها مهارتی است که امروزه در بازار کار مهندسی صنایع بسیار ارزشمند است ، خانه صنایع با کوله باری از تجربیات گرانبها از سال ۸۷ تا کنون برگزار کننده ی دوره های آموزشی بازار کار مهندسی صنایع می باشد که می تواند کسب مهارت شما در حوزه های مختلف صنایع را تضمین کند.

برای دریافت آموزشها و مشاوره های مدیریتی در حوزه طراحی فرایند و معماری سازمان با ما تماس بگیرید.

شماره تماس:

02188738902
02188761795
02188764867