نرم افزار FLB

یکی از مهم ترین وظایف یک مهندس صنایع در سازمان یا کارخانه بهینه سازی در تمامی ابعاد سازمان است.در کارخانه عوامل مختلفی بر خروجی تاثیر دارند ولی از اصلی ترین این عوامل میتوان به زمان و هزینه اشاره کرد.یکی از ابزار هایی که در دهه گذشته به کمک مهندسین آمده است نرم افزار های تخصصی است که عصای دست آنها شده است.در این مقاله به طور تخصصی به بررسی نرم افزار FLB می پردازیم که یکی از مهم ترین وظایف هر کارخانه و خط تولیدی را بر عهده دارد. بالانس خط,برای کاهش زمان تولید، ماکزیمم کردن خروجی یا مینیمم کردن هزینه یک محصول ، متعادل سازی خط تولید ، یک ابزار مهم است.مسئله متعادل سازی خط وقتی بروز پیدا میکند که چیدمان کارخانه تغییر کند، یک تکنولوژی  جدید وارد شود یا در اندازه محصول تغییراتی داده شود.

نرم افزار FLB چیست؟

نرم افزار FLB یا flexible line balancing به طور تخصصی در زمینه بالانس خط تولید و مونتاژ استفاده میشود. استفاده از این بسیار کاربرپسند و ساده است و همچنین میتوان برای پروژه های ارزیابی کاروزمان هم از این نرم افزار استفاده کرد.در زمینه بالانس خط نرم افزار های مختلفی وجود دارد که میتوان به Probalance , Optiline , Flex mate اشاره کرد ولی این نرم افزار نسبت به سایر نمونه های مشابه کاربردی تر و جامع تر است.نرم افزار FLB توسط شرکت LG Electronics طراحی و توسعه یافته است. تاکنون دو نسخه از این نرم افزار منتشر شده است که اولین ورژن این نرم افزار در سال 2008 و آخرین ورژن آن در سال 2012 منتشر شد. این نرم افزار در ویندوز 7، 32 بیتی و ویندوز 10، 64 بیتی قابل نصب می باشد.

بالانس خط در واقع همان تخصیص دادن مقادیر متعادل کار به هر یک از ایستگاه های کاری است یعنی زمان را یکسان بین تمام ایستگاه های کاری تقسیم کرد,هدف از بالانس خط تولید دست یافتن به حداکثر سطح تولید و کاهش زمان از دست رفته و همچنین مدیریت هزینه ها است در کار در مقیاس کوچک آسان و قابل اندازه گیری است ولی در ابعاد بزرگ حتما نیاز است به طور تخصصی اندازه گیری شود و بهینه ترین حالت ممکنه انجام شود.بالانس خط را میتوان به دو روش دستی و نرم افزاری انجام داد که در روش دستی از الگوریتم های مختلفی مانند LCR ,KW  M , RPW استفاده میشود.

به طور ویژه این نرم افزار عملکرد کلی خط را بررسی کرده و با طراحی بهینه خط بهره وری را بالا برده و بر اساس الگوریتم COMSOAL (روش کامپیوتری عملیات توالی برای یک خط مونتاژ, روشی ابتکاری است بطوریکه صدها جواب قابل قبول را چک کرده و بهترین را ارائه میدهد.) عملکرد کلی خط را کنترل میکند.با استفاده  از این نرم افزار میتوان به سرعت هر تعداد وظیفه را به ایستگاه های کاری خط مونتاژ اختصاص داد تا در کمترین زمان  راه حل بهینه را کاربردی را در خط اجرا کند.

امکانات نرم افزار FLB

– امکان تعریف انواع روابط بین فعالیت های موجود.

-امکان ترسیم خودکار نمودار تقدم و تاخر بر اساس روابط موجود.

-امکان بالانس خط مونتاژ با استفاده از دو روش: زمان سیکل و تعداد اپراتورها.

-امکان دسترسی به ابزار what-if-analysis

کاربران نرم افزار FLB

این نرم افزار قابل استفاده برای مهندسین صنایع,سرپرستان تولید,مدیران و طراحان خطوط تولید می باشد.همواره این نرم افزار کاربردی ترین و بهترین جواب ممکن را برای کاربران ارائه میدهد.نرم افزار این امکان را به کاربران میدهد تا اطلاعات و خروجی گرفته شده از نرم افزار را به اکسل منتقل کنند تا تحلیل های دیگری بر روی اطلاعات انجام دهند.همچنین در مرحله جواب گیری از نرم افزار سیستمی برای ارائه جواب های پیشنهادی وجود دارد.همچنین به کمک این نرم افزار میتوان مونتاژ را به سبک(AON)رسم کرد.

نرم افزار FLP

مزیت های نرم افزار

افزایش بهره‌وری تولید و کاهش زمان تحویل محصول به مشتری, افزایش سود تولید و کاهش اضافه‌کاری‌ها بیهوده, استفاده‌ی بهینه از ظرفیت اپراتورهای یک خط و تخصیص اپراتور به تعداد مورد نیاز برای یک خط تولید یا مونتاژ, حداقل کردن زمان سیکل یا تعداد ایستگاه‌های کاری, ایجاد بهترین ترکیب بین نیروی انسانی و تجهیزات در خط تولید یا مونتاژ, حداقل کردن سایز انبارهای بین ایستگاه‌ها از جمله مزایای اصلی این نرم افزار است که مزیت رقابتی این محصول است.

مشکلات ناشی از عدم بالانس خطوط مونتاژ

-افزایش هزینه تمام شده  تولید.

-تخصیص غیر موزوند کار.

-بیکار ماندن اپراتور های مختلف در زمان های خاص تولید.

-کاهش مقدار تولید و بازدهی.

-ایجاد گلوگاه در سیستم.

از شرایط پیاده سازی بالانس خط مونتاژ میتوان به تولید انبوه,پیوسته بودن تولید,متعادل بودن عملیات اشاره نمود.

یکی از مباحث مهم در آموزش برنامه ریزی تولید، مبحث بالانس خط می باشد. نرم افزار FLB می تواند در امر بالانس خط به فعالین در حوزه برنامه ریزی تولید کمک نماید.

مشاهده اطلاعات دوره برنامه ریزی تولید

ورود به بازارکار

با کمک این نرم افزار مهندسین صنایع میتوانند بهینه ترین اقدامات را برای خط تولید انجام دهند,همچنین دانشجویان در دروس ارزیابی کاروزمان,طرح ریزی واحد های صنعتی و برنامه ریزی عملیات صنعتی میتوانند مثل های مختلفی را در نرم افزار انجام داده و به طور شبیه سازی مراحل مختلف بالانس خط را درک کنند.

آیا تا به حال از نرم افزار های بالانس خط و یا به طور تخصصی از نرم افزار FLB استفاده کرده اید؟

به نظر شما عملکرد این نرم افزار ها چگونه است؟آیا تمامی نیاز های یک مهندس را بر طرف میکند؟یا هنوز جای پیشرفت دارد؟

ممنون از این که این مقاله را مطالعه کردید ,منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات شما در راستای بهبود ارائه خدمات به شما عزیزان هستیم.

در صورت هرگونه سوال و مشاوره می توانید با کارشناسان خانه صنایع تماس نمایید.

شماره تماس:

02188738902
02188761795
02188764867